Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

TARSUS MERSİN İMAR BARIŞINDA YENİ TARİH 31 ARALIK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kocaeli Valiliği'ni ziyareti sırasında herkes tarafından merak edilen imar barışı başvuru bitim süresine ilişkin açıklama yaptı. Bakan Kurum buradaki konuşmasında başvuru süresi ile ilgili, "31 Aralık'a kadar uzatmayı hedefliyoruz."

TARSUS MERSİN İMAR BARIŞINDA YENİ TARİH 31 ARALIK
Tarih: 27 Ekim 2018 Cumartesi 19:08
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kocaeli Valiliği'ni ziyareti sırasında herkes tarafından merak edilen imar barışı başvuru bitim süresine ilişkin açıklama yaptı.
Bakan Kurum buradaki konuşmasında başvuru süresi ile ilgili,

 "31 Aralık'a kadar uzatmayı hedefliyoruz."


dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışına beklinilen yoğunlukta  bir başvuru olduğunu söyledi. Bakan Murat Kurum,

"Bugün itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru bedeli de yaklaşık 5 milyar 120 milyon lira oldu. Başvuru talebinin 13-14 milyon olmasını bekliyoruz."


dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imar barışının "kaçak binaların devletle olan barışı" olduğunu belirterek,

"Vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi adına çıkarılmış olan bir yasa. Elektriği, suyu, doğal gazı bağlansın ve vatandaşımız burada yaşam kalitesini daha yukarı çıkarsın diye yapılmış bir yasa. Yasa 31 Aralık 2017'den önceki yapıları ilgilendiriyor. Bu tarihten önce yapılmış yapıların aslında kayıt altına alınması. Ancak sahada birçok kaçak bina yapılıyor. Bu kaçak binalara ilişkin, hem İçişleri hem Adalet hem de Çevre ve Şehircilik bakanlıkları olarak biz valilerimizle birlikte koordinasyon içinde çalışma yürütüyoruz. Bu binaların hepsi de yıkılacak."


dedi

"Çok yoğun bir başvuru var"


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum belediye başkanları ve valileri 2017 sonrasında kaçak bina yapılmasına müsaade edilmemesi konusunda uyardıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu yapıların da valilik eliyle yıkılması noktasında takiplerini hep birlikte yapalım diyoruz. İmar barışında 31 Ekim'de başvurularımız sona eriyor, bedeli yatırma süreci de 31 Aralık'ta bitiyor. Çok yoğun bir başvuru var. Bugün itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru bedeli de yaklaşık 5 milyar 120 milyon lira oldu. Başvuru talebinin 13-14 milyon olmasını bekliyoruz. Gerçekten çok yoğun şekilde oluyor. Bu başvuru sürecini de 31 Aralık 2018 tarihine kadar inşallah uzatmayı hedefliyoruz. Bu kanundan daha çok vatandaşımızın yararlanması noktasında süreci uzatıp, devletimiz daha çok vatandaşıyla inşallah barışmış olacak. Bu barış, tekrar söylüyorum yeni bina yapmak değildir, yeni bina yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu noktada hem belediyelerimiz hem de valiliklerimiz her noktada bunun takibini yapıyor olacak."

İmar barışı yaşanan sıkıntılar


1.Vatandaşların yeteri kadar bilgilendirilmemesinden kaynaklı kaygılar dolayısıyla başvuruda terettüt
2. Yaşanan ekonomik dalgalanma ve belirsizlik sebebiyle yaşanan maddi sıkıntıların ödemeleri etkilemesi ve ödemelerde taksit beklentisi.
3. Taşrada yüksek m2 tarla içindeki tarımsal bina ve konutların getirdiği yüksekl miktarlı ödemelere çözüm üretilerek ev kadar alan için form doldurulması beklentisi.
4. E-devlet sisteminde yaşanan aksaklıklar.
5. Yanlış ve eksik bilgi sebebiyle formlarım düzeltilmesi ve iptali konusunda yaşanan aksaklıklar.
Bu sıkıntıların bir kısmı zaman içerisnde düzelmiş olsada hala gözden geçirilmesi ve yapılandırılması gereken işler var. Ama her ne olursa olsun vatandaşları kaçırmaması gereken bir fırsat

İmar barışı formu danışmanlık hizmetleri için Tarsus Yıldız Mühendislik 0324 624 02 66 Hurmalı İşhanı Kat1 No 7 Tarsus Mersin 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Mersin Blok Haber ©2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1